Ako si založiť e-shop a rozbehnúť svoje prvé podnikanie

Možno sa Vám preháňa hlavou, že chcete vo svojom živote skúsiť niečo nové. Už máte dosť svojich šéfov a páči sa Vám myšlienka, že konečne budete rozhodovať sám o sebe, mať konečne kontrolu sám nad sebou a nikto Vás už nebude buzerovať, prečo si neurobil to, preč už nie je hotovo tamto. Všetci to poznáme, je to stresujúce a vyčerpávajúce. Je čas na zmenu, a preto skvelým spôsobom ako rozbehnúť svoje podnikanie je založiť si svoj vlastný e-shop. Ak snívate o tom, že budete sami sebe šéfom a predávať vlastné produkty, alebo trendy, vychytávky, ste na správnom mieste. Poďme krok za krokom prejsť, ako založiť vlastný e-shop.
Vyberte si nápad a produkt
Pred tým ako začnete vykonávať podnikateľskú činnosť musíte mať jasno v tom, v čom chcete podnikať, aký je Váš nápad, aké produkty, alebo služby chcete ponúkať. Urobte si prieskum, sledujte trendy a zistite, čo ľudia hľadajú.
Zvoľte si názov a doménu
Mať chytľavý názov je základ. Mal by byť zapamätateľný a jednoduchý. Ak chcete prevádzkovať e-shop, je dobre si zarezervovať domému. Takže ak máte názov, overte si či tá doména je voľná. Ak áno, hneď si ju kúpte, aby Vám niekto iný neuchmatol. Možno ma niekto rovnaký nápad ako Vy, preto nie je čo čakať, lebo pred hodinou môže byť doména voľná, ale neskôr už môže byť obsadená.
Založenie živnosti
Ak chceš prevádzkovať e-shop, tak si musíš pred tým založiť živnosť. Pre tento typ podnikania sa najčastejšie využíva voľná živnosť s predmetom podnikania Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) a kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod). Živnosť si môžete založiť na Živnostenskom úrade osobne, alebo online cez slovensko.sk.
Zdroje na podnikanie
Máš dva možnosti. Buď máš vlastné zdroje, ktoré si si ušetril a chceš ich použiť do podnikania, alebo je tu ešte iná možnosť a to príspevok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) pre nezamestnaných evidovaných na úrade práce aspoň 3 mesiace.
Podmienky sú nasledovné:
- Byť evidovaný na úrade práce aspoň 3 mesiace
- Vypracovať podnikateľský plánujete
- Absolvovať kurz podnikateľských zručností organizovaný úradom práce
- Predložiť žiadosť a podnikateľský plán na schválenie.
Koľko môžem dostať – Bratislavský kraj je nižšia suma od 3 500 – 4000 EUR, ostatné kraje majú vyššiu sumu od 6 000 – 8000 EUR. Zaväzujete sa, že budete podnikať 2 roky.
Vytvorte si e-shopovú platformu
Existuje viacero možnosti. Buď si necháte nejakou agentúrou vybudovať svoj vlastný e-shop, ale bude to drahé, alebo si prenajmete e-shop, čo je na začiatku podnikania najlepšia varianta. Preto si pozrite rôzne stránky, ktoré takéto služby ponúkajú. Vy si len vyberiete šablónu, ktorá sa Vám najviac hodí.
Pripravte si dizajn a obsahovať
Musíte si premyslieť, čo vlastne všetko chcete mať vo svojom e-shope. Musí byť vizuálne atraktívny a zrozumiteľný. Nezabudnite na kvalitné fotky produktov, popisky a jasné ceny. Vyberte si taký druh e-shopu, ktorý je responzívny, čiže je určený aj pre mobily.
Marketing
Bez marketingu sa o Vás nikto nedozvie. Skúste:
- Sociálne sviete – Instagram, Facebook, TikTok, kde môžete budovať komunitu.
- Reklamy – Facebook Ads, Google Ads Vám pomôžu osloviť cieľového zákazníka.
- Influencerov – spolupráce s blogermi, alebo influencermi môže byť skvelá investícia.
- Email marketing – zbierajte kontakty a posielajte im novinky.
Starajte sa o zákazníkov
Je veľmi dôležité poskytovať zákaznícky servis. Odpovedajte rýchlo, riešte problémy zákazníkov a ponúkajte im navyše niečo – napr. pekné balenie, venovanie alebo rôzne zľavy na budúci nákup. Zákazník sa musí cítiť, že sa mu venujete a staráte sa oňho.
Ak už máte všetko pripravené, tak je čas na spustenie e-shopu do ostrej prevádzky. Zo začiatku sa venujte svojmu e-shopu naplno, kontrolujte všetko a riešte problémy veľmi rýchlo. Sledujte ako sa správajú Vaši zákazníci, vylepšujte detaily a reagujte na ich potreby. Skúste prilákať zo začiatku napr. poštovným zadarmo, zľavou, alebo darčeky k nákupu.
Na začiatku si je potrebné premyslieť, aký produkt budem ponúkať, mať dobrú stratégiu a vytrvalosť, vybrať si e-shopovú platformu a naplniť ho produktami. Je potrebné mať nadšenie a chuť učiť sa novým veciam. To nie je len zriadiť e-shop a bude sa to predávať samo, je to proces, ktorým si musíš prejsť, a potom sa dostavia výsledky. Takže študuj, uč sa od iných a nechaj si poradiť.